В кухнята често се използват най-вече сезонни продукти. Август е изцяло посветен на патладжана, черешите и сьомгата. С нашите съвети и идеи съвсем скоро ще създавате вкусни сезонни ястия през август.
Патладжан - зеленчук с вкус на месо
Описание
Патладжанът произхожда от Индия. Но с необичайния си вкус обогатява ястията от Средиземно море до Япония. Неговият горчив, дървесен вкус го прави интересен продукт. Дървесните нотки се открояват особено добре, когато е грилован, опушен или печен, а горчивият вкус може да бъде подчертан в комбинация с куркума и карфиол. Доматите, лимоновият сок или киселото мляко добавят приятна киселинност.
В ориенталската кухня патладжанът се сервира като Баба гануш или се пече на половини с подправки и кайма. В Япония, от друга страна, патладжанът се вари и след това водата се изцежда, в комбинация с мисо се появява в съвсем нова светлина. Специална комбинация са стридите с пюре от патладжан и бергамот.
Рецепти с патладжан
Череши - сладка витаминна експлозия
Описание
Те винаги са най-вкусни от градината на съседа: сезонът на черешите е от юни до септември, като те обогатяват лятото със сочния си вкус. Освен витамин C те съдържат и много минерали. Ароматът им има фини метални нотки.
Плодово-сладко-киселият вкус се вписва не само в сладки рецепти: месните ястия също се възползват от плодовата киселинност на черешите. Черешите обаче имат най-добър вкус в пресен вид. Например в комбинация с мента, червена боровинка или портокалова кора.
Рециклиране на остатъци
Черешите, които вече не са пресни, са подходящи за сос към свинско или патица.
Рецепти с череши
Сьомга - деликатесът, изминал дълъг път
Описание
Сьомгата се излюпва в прясна вода и мигрира в морето като млада риба. Днес по-голяма част от сьомгата живее около Аляска. За да хвърлят хайвера си, те предприемат преход, пълен с препятствия, обратно до мястото си на раждане, по време на който плуват нагоре по течението и дори преодоляват водопади. Това пътуване им отнема 6 месеца, от около есента до пролетта е сезонът на дивата сьомга.
Добре е да се знае:
Сьомгата трябва да идва само от Източна Аляска и да носи печата на MSC. Извън сезона алтернатива представлява сьомгата, отглеждана в био аквакултури, с печат ASC, Bioland или Naturland също е алтернатива. Отглежданата в стопанство сьомга е малко по-дебела от дивата сьомга, но също така и по-ароматна. Оцветяването, което осигурява типичния червен цвят, им се доставя чрез храната. Дивата сьомга го приема чрез консумация на ракообразни. Произвежда се от кафяви водорасли и е естествен антиоксидант. Сьомгата е богата и на витамин D и омега-3 мастни киселини.
Класика от сьомга
В Норвегия специалната риба се сервира като ястието Гравлакс по Коледа, в Япония като изкусното Сашими. Пикантността на уасаби или хрян придава на сьомгата необходимия привкус. Пушена, като Тартар или в Севиче, свежият вкус изпъква особено добре. За да се постигнат възможно най-фините котлети, сьомгата може леко да се замрази, преди да се нареже.
Съчетаване с храни
Мазният, леко серен аромат се съчетава с много комбинации: класически с резене и копър или азиатски със сусамово масло и лайм. Серните вкусове се съчетават добре с яйца или аспержи, докато плодовата текстура се съчетава с парче лимон, портокал или дори Campari.
Рециклиране на остатъци
Отговорната употреба в кухнята е особено важна, когато става въпрос за риба: остатъците от нея винаги е добре да се използват за рибен бульон.
Съвет:
Интересна вегетарианска алтернатива на сьомгата са варените моркови, мариновани с пушена сол.