Репички – малки, червени, люти
Описание
Малките роднини на ряпата блестят несравнимо със своята свежа пикантност. Това се дължи на високото им съдържание на синапено масло. То обикновено е по-високо при малките грудки, поради което вкусът им е значително по-пикантен. Но внимавайте: репичките не се предлагат само в обичайната кръгла форма с червена обвивка. Отглежданите на открито сортове като “ледени висулки” са бели и с продълговата форма. Размерът на репичките също е доста различен. Старият виенски сорт „Riese von Aspern“ („Гигантът от Асперн“) достига до шест сантиметра в диаметър.
Съчетаване с храни
Традиционно репичките се консумират нарязани на тънки шайби като добавка към хляба и салатата. Освежаващата им пикантност може да придаде също изключителна нотка в екзотично изглеждащи комбинации. Репичките със сьомга или риба тон придават вълнуващи акценти на ястие като Ceviche (севиче). Червените кръгчета са подходящи и за различни смутита в съчетание със зелени зеленчуци като спанак или градинска салата (валериана). Ценните съставки на чисто смути от репички с малко мътеница и лимонов сок го превръщат в истинска детокс напитка. Сладкият и пикантен вкус създава интересни контрасти: салатата от пресни репички и ягоди е изключително предизвикателство за нетренираното небце. Който опита, ще бъде възнаграден с истинска експлозия на аромати.
Рециклиране на остатъци
Остатъците от репички са добре дошли във всеки студен бюфет със сурова растителна храна. Дори и зелените части на репичките са годни за консумация и могат да се използват в кухнята. Нарязаните на ситно листа могат напр. да се използват като основа за извара с билки.
Рецепти с репички
Камбалата – високо ценен вид риба
Описание
Бяла или черна – това е въпросът! Камбалата идва от морските дълбини в две разновидности. И двете са застрашени от прекомерния улов. Ето защо за този ценен вид риба се прилагат строги квоти за улов. Бялата камбала в дивата природа достига дължина до 4 метра. В магазините обаче тя пристига значително по-малка, тъй като обикновено произхожда от развъдни басейни в Скандинавия. Месото ѝ е светло и със своята твърда консистенция напомня на телешкото. Черната камбала като нейна близка роднина не може да се отглежда в развъдници и поради тази причина се среща на пазара изключително рядко. Месото ѝ е изключително богато на мазнини и традиционно се опушва.
Съчетаване с храни
За да можете наистина да се насладите на чистия вкус на този ценен вид риба, се препоръчва внимателна подготовка и използването на най-ароматните подправки. Традиционалистите приготвят камбалата на пара и я подправят с щипка морска сол „Fleur de Sel“ („цвете на солта“). Филетата от бяла камбала се приготвят най-добре на тиган във висококачествен зехтин. Разбира се, камбалата е изключително вкусна и приготвена с различни зеленчуци. Например като риба на фурна с моркови, див копър или дори артишок. Пушената черна камбала придава невероятен вкус на кремообразното ризото, приготвено с бяло вино и пармезан. Или като рибна гарнитура в салата с авокадо и чери домати.
Рециклиране на остатъци
Камбалата не може да се съхранява дълго време в прясно състояние, затова винаги трябва да се приготвя възможно най-бързо. Остатъците от сготвената камбала са добро допълнение към рибената супа.
Ягоди – сладки предвестници на пролетта
Описание
Поради сладкия си вкус тази ядка носи еднаква радост и на деца и на възрастни. Ядка? Да, защото червеното тяло на ягодата е фалшив плод. Покриващите я бледи пъпчици са малки ядчици. От ботаническа гледна точка това превръща ягодата в обикновен ядков плод. Ягодите получават сладостта си благодарение на светлината. Ето защо, колкото по-дълъг е денят, толкова по-сладки стават. През зимните месеци ягодите се отглеждани по-скоро за вкус, така че не трябва да е изненада за никого, че може да изпитате разочарование от вкуса, дори и при великолепния им червен цвят. Ягодите, които са изложени на продължително транспортиране, се подрязват за по-добър срок на съхранение.
Съчетаване с храни
Зрелите ягоди сами по себе си са истинско удоволствие. В допълнение със сладкия си вкус, те предлагат изключително богата палитра от аромати, които ласкаят носа и небцето. Червените плодове се съчетават прекрасно с голямо разнообразие от подправки като пипер, ванилия и джинджифил. Като малки ароматни бомби те изглеждат превъзходни като украса на сладкиши и торти, усъвършенстват вкуса на кремове от извара и десертни творения като шоколадов мус или панакота. Все по-популярно става съчетаването на ягоди с риба. Те обогатяват вкуса както на пържените парчета филе, така и на суровата риба в дръзки вариации на суши. Салата от ягоди и аспержи или градинската салата (валериана) с ягоди и малко балсамов оцет са страхотни пролетни предложения. Не на последно място, ягодите се съчетават изключително добре с пенливи вина или шампанско: просто залейте няколко ситно нарязани плодчета с малко шампанско и Вашият ободряващ пролетен коктейл е готов.
Рециклиране на остатъци
Ако останат неизядени ягоди, можете просто да ги пюрирате и замразите и да използвате полученото пюре за следващата употреба. Ако желаете, можете да сварите ягодите на конфитюр, който ще допълни всяка закуска.