В кухнята често се използват най-вече сезонни продукти. През октомври това са предимно фенела, червеното зеле и бяла риба. С нашите съвети и идеи съвсем скоро ще създавате вкусни сезонни ястия през октомври.
В кухнята често се използват най-вече сезонни продукти. През октомври това са предимно фенела, червеното зеле и бяла риба. С нашите съвети и идеи съвсем скоро ще създавате вкусни сезонни ястия през октомври.
Фенелът е зеленчук, подправка и също лечебно растение. За неговата универсална употреба са подходящи както грудката, така и семената му. Той е изключително нискокалоричен и съдържа много полезни хранителни вещества. Неговият необикновен, пикантен аромат го прави и най-ценният билков чай, наред с чай от мента и лайка.
Фенелът традиционно се съчетава с риба. Можете да го изпържите или задушите за гарнитура, като освен това се комбинира перфектно с много средиземноморски зеленчуци. Консумира се и суров, в салата, в комбинация с ядки или портокали. Но също така е идеален като добавка към сосове и кайма или като подправка в супи и салати. Карамелизиран, фенелът разгръща анасоновата си нотка и по този начин може да играе специална роля в десертите. Съответно това го прави вкусна съставка в спиртни напитки като водка, джин или абсент.
Противно на името си, червеното зеле впечатлява с лилавите си листа. Те са червени само ако рН на почвата, където расте е кисела или ако се приготвя заедно с киселинни съставки като оцет или ябълки. Червеното зеле не се счита несправедливо за здравословна храна: дори 200 г от него покриват дневните нужди от витамин С. Също така е богато на желязо и минерали.
Свинско месо, патешко, гъше месо или дивеч са особено популярни през есента и зимата под формата на печено. Една от най-добрите гарнитури за тези меса е червеното зеле, рафинирано с ябълки, ананаси, сини сливи или кестени. Но дори и без месо, червеното зеле е истински вкусно сурово или приготвено в салати или гювечи. Подправките, които му подхождат най-добре са карамфил, индийско орехче и дафинов лист. Ако искате по-свеж, по-контрастен вкус, това може да се постигне с киселинността на портокалите или лимоните. А ако предпочитате по-екзотична нотка, просто добавете джинджифил и кориандър.
Остатъците от червено зеле могат лесно да бъдат замразени. Можете да ги използеате в салата с ябълки, лук, оцет и олио.
Въпреки че у нас с намаляването на температурите се повишава консумацията на месо, ние ви напомняме да не забравяте да включите и риба в своето меню. Бялата риба например е чудесен пример. Тя се среща главно в реките и езерата и е лесно да се хване от септември до декември. Когато пазарувате, уверете се, че рибата идва от България или европейските вътрешни води.
Твърдото бяло месо е подходящо за пържене, за предпочитане с кожа. Тъй като е с ниско съдържание на мазнини и има лек вкус, може да се комбинира добре с месо. Например, на ризото с чоризо, шери и пилешки бульон или като салтимбока с бекон и салвия.
Изпържената кожа може да стане хрупкав заместител на бекон, например в сандвич.
Кликнете върху иконката долу и изберете "Добавяне" към вашия начален екран. Кликнете върху иконката долу и изберете "Добавяне" към вашия начален екран. Кликнете върху иконката долу и изберете "Добавяне" към вашият начален екран. Кликнете върху иконката долу и изберете "Добавяне" към вашия начален екран.