Вкусът е най-важната част на всяко ястие, но кои са другите фактори, които също могат да подобрят храната. А вкусовите ни рецептори могат да възприемат само пет основни вкуса, а именно сладко, кисело, солено, горчиво и умами (пикантно). Въпреки това, разчитаме и на носа и очите, когато се храним.
В тайландската кухня обикновено се набляга на различни билки и подправки, сложните съставки, точните методи за готвене, както и екзотичните аромати.
Следните 7 съвета ще ви помогнат подобрите вкуса на тайландските ястия.
Внимавайте с подправките
Подправките присъстват много в тайландската храна, тъй като те помагат за акцентирането върху вкуса. Но те трябва да се използват умерено и в добре балансирани съотношения, защото ако са твърде много, могат да пренаситят ястието; ако са твърде малко, вкусът няма да може да се долови изобщо. Като имате предвид това, ще сте сигурни в приготвянето на добре балансирано ястие, което е ароматно и апетитно.
Предварително нарежете съставките
Някои шеф готвачи смятат, че нарязването на съставките на готови за консумиране парчета им създава допълнителна работа. Всъщност тази стъпка не само гарантира апетитно ястие, но и повлиява на процеса на приготвянето на ястията - особено при бързите пържени ястия. Също така нарязването на съставките на малки парчета гарантира, че те също са сготвени по-добре.
Не преварявайте
Това е много важно, тъй като ако се превари ястието може да стане на каша и да не изглежда апетитно. Също така преваряването може да неутрализира ароматите.
Изберете подходящите съставки
Когато приготвяте пържени ястия е важно съставките да бъдат сухи, за да се предотврати изпръскването с олио по време на готвене, също така вкусът и ароматът на ястието ще бъдат засегнати.
Редът е решаващ
Важно е да обмислите реда, в който се готви всяка съставка. Ако съставките се прибавят към ястието в погрешния ред, някои от тях могат да се преварят или недоварят. При пържените ястия с разбъркване например чесънът, лукът или джинджифилът трябва най-напред да се запържат, тъй като тези подправки освобождават аромат, когато са изложени на топлина. След това трябва да се добавят съставките, на които отнема относително по-дълго време да се сготвят.: например свинското месо трябва да се сготви най-напред, след което стъблата и листата на зеленчуците.
Внимавайте с температурата на готвене
Готвенето на висока температура е сигурен начин да извлечете най-хубавите аромати от храната. Като използвате средна или ниска температура от друга страна, ще извлечете водата от съставките, като по този начин ще разредите вкуса и аромата на храната.
Смесвайте и съчетавайте за постигане на най-добри резултати
Различните техники за готвене водят до различни резултати в зависимост от желаното ястие. Например, докато солта подчертава вкуса на суровия чесън, използването на олио за мариноването му води до по-балансиран резултат. За да бъде чесънът по-сладък и по-ароматен го изпечете.